KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter

by Kikkoman 975ml in Soy sauces Barcode 8715035670808
Bad nutritional quality
Processed food
Green-Score
a
Environmental impact estimate

KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter by Kikkoman provides 89 kcal per 100 g, with 3.8 g of sugars and 9.7 g of protein. That is 59% less sugar than the average product in this category. Its Nutri-Score is E and it is classified as NOVA 3 (processed food). It is listed in the Soy sauces category and comes in a 975ml pack. Contains: gluten, soybeans.

Nutrient levels per 100 g

Fat
0 g · Low
Saturated fat
0 g · Low
Sugars
3.8 g · Low
Salt
9.2 g · High

Levels use UK front-of-pack reference thresholds.

Nutrition facts

Nutrient Per 100 g Category avg
Calories 89 kcal 92
Total fat 0 g 0.4 −100%
Saturated fat 0 g 0.1 −100%
Carbohydrates 6.4 g 14.9 −57%
Total sugars 3.8 g 9.3 −59%
Added sugars 1.9 g 5.9 −68%
Dietary fiber 2.9 g 1 +198%
Protein 9.7 g 6.6 +46%
Salt 9.2 g 13 −29%

Category average across 1042 Soy sauces products on Foodmetria.

Compared with other soy sauces

Calories higher 32%
Sugars higher 47%
Salt lower 24%
Saturated fat lower 1%
Protein top 21%
Fiber top 11%

Bar shows the share of products in this category that contain less of the nutrient.

Ingredients

Wasser, Sojabohnen, Weizen, Speisesalz, Branntweinessig, Zucker

Palm oil freeVeganVegetarian
Allergens
GlutenSoybeans

Product details

Quantity
975ml
Labels & certifications
VegetarianVeganGreen DotV-Label InternationalV-Label International Vegan
Sold in
France, Germany, United Kingdom
Barcode
8715035670808

Prices reported by shoppers

Loading prices…

Frequently asked questions

How many calories are in KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter?

KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter contains 89 kcal per 100 g.

How much sugar is in KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter?

KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter has 3.8 g of sugars per 100 g, which is considered low by UK front-of-pack guidelines.

Is KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter healthy?

It has a Nutri-Score of E (A is best, E is worst); it is in NOVA group 3 — processed food. Scores describe nutritional quality and processing, not suitability for your individual diet.

Is KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter vegan?

Based on its ingredient list, it appears to be vegan. Always check the package label.

What allergens does KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter contain?

According to the label data it contains: Gluten, Soybeans. Recipes change — always check the package label.

Source: Open Food Facts (ODbL). Last updated August 31, 2026. Spotted a mistake? Edit this product on Open Food Facts. Not medical advice — always check the package label.

Reviews

No reviews yet. Tried KIKKOMAN Natürlich Gebraute Salzreduzierte Sojasauce 975ml 6,99 € Inhalt: 0,975 Liter 7,17 € / Liter? Be the first to share how it tastes.

Write a review

Your rating

Reviews are moderated. See our Privacy Policy.

Compare & rankings

Healthier alternatives

Best in category →

Same category, meaningfully better on at least one measure and no worse on the others. Each card shows what improves.

More soy sauces

View all →

More from Kikkoman

View all →