Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €)

by 58 €) 500 g in Flocken flockenmisch Barcode 4104420115743

Bio Haferflocken Großblatt

Very good nutritional quality
Unprocessed or minimally processed
Green-Score
a+
Environmental impact estimate

Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €) by 58 €) provides 371 kcal per 100 g, with 1.1 g of sugars and 13 g of protein. Its Nutri-Score is A and it is classified as NOVA 1 (unprocessed or minimally processed). It is listed in the Flocken flockenmisch category and comes in a 500 g pack. Contains: gluten.

Nutrient levels per 100 g

Fat
7 g · Moderate
Saturated fat
1.3 g · Low
Sugars
1.1 g · Low
Salt
0 g · Low

Levels use UK front-of-pack reference thresholds.

Nutrition facts

Nutrient Per 100 g
Calories 371 kcal
Total fat 7 g
Saturated fat 1.3 g
Carbohydrates 59 g
Total sugars 1.1 g
Added sugars 0 g
Dietary fiber 10 g
Protein 13 g
Salt 0 g

Ingredients

HAFERVOLLKORNFLOCKEN* *aus biologischer Landwirtschaft

Palm oil freeVeganVegetarian
Allergens
Gluten

Product details

Quantity
500 g
Labels & certifications
VegetarianOrganicEU OrganicVeganBio 7 initiativeEg öko verordnungBiolandDE-ÖKO-001The Vegan SocietyBio label GermanOKOTEST
Sold in
Austria, France, Germany, world
Barcode
4104420115743

Prices reported by shoppers

Loading prices…

Frequently asked questions

How many calories are in Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €)?

Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €) contains 371 kcal per 100 g.

How much sugar is in Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €)?

Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €) has 1.1 g of sugars per 100 g, which is considered low by UK front-of-pack guidelines.

Is Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €) healthy?

It has a Nutri-Score of A (A is best, E is worst); it is in NOVA group 1 — unprocessed or minimally processed. Scores describe nutritional quality and processing, not suitability for your individual diet.

Is Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €) vegan?

Based on its ingredient list, it appears to be vegan. Always check the package label.

What allergens does Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €) contain?

According to the label data it contains: Gluten. Recipes change — always check the package label.

Source: Open Food Facts (ODbL). Last updated May 16, 2026. Spotted a mistake? Edit this product on Open Food Facts. Not medical advice — always check the package label.

Reviews

No reviews yet. Tried Rossmann Alnatura Bio Haferflocken Großblatt Bioland 500 g 1.29€ (1 kg = 2,58 €)? Be the first to share how it tastes.

Write a review

Your rating

Reviews are moderated. See our Privacy Policy.

Healthier alternatives

Best in category →

Same category, meaningfully better on at least one measure and no worse on the others. Each card shows what improves.

More flocken flockenmisch

View all →